آیت الله خلخالی در دوبی: خلیج فارس، خلیج اسلامی است

روزنامه کیهان مورخ هشتم خرداد ماه 1358 – شماره 10719 – صفحه پنجم

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرگزاری امارات متحده عربی گزارش داد آیت الله خلخالی یکی از رهبران مذهبی ایران روز یکشنبه در دوبی اظهار داشت: خلیج عرب – فارس یک خلیج اسلامی است.

آیت خلخالی در پایان ملاقات و گفتگو با شیخ زاید سعید آل مکتوم نایب رییس کشور امارات متحده عربی تاکید کرد ایران تمام نام گذاریهای ساختگی را که امپریالیسم به خلیج نسبت میدهد رد میکند زیرا این خلیج در پی موفقیت انقلاب ایران به یک “خلیج اسلامی” تبدیل شده است.

رژیم سلطنتی ایران خلیج را به عنوان یک خلیج پارسی تلقی میکرد اما اعراب که معتقد بودند این یک خلیج عربی است باین نامگذاری اعتراض داشتند. جدا از این کشمکش لغوی، بین ایران و امارات یک دعوای ارضی نیز وجود دارد.

تهران با مطرح کردن موضوع حساسیت استراتژیک راه آبی خلیج، سه جزیره کوچک عرب تنب یزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را در سال 1971 در پی خروج نیروهای انگلیسی از خلیج اشغال کرده بود…

خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز گزارش داد: آیت الله خلخالی یکساعت با شیخ زاید دیدار کرد و اظهار داشت: از هم اکنون خلیج فارس به عنوان خلیج اسلامی معروف خواهد بود.

داریوش فروهر وزیر کار و امور اجتماعی درباره اظهارات آیت الله خلخالی در مورد نام حلیج فارس گفت: من کاری به گفته آقای خلخالی با دیگران ندارم. عقیده شخصی من درباره خلیج فارس اینست که خلیج فارس نامی است تاریخی که هیچ قدرت بشری توانایی دگرگونی آن را ندارد.

دکتر یزدی وزیر امور خارجه نیز در مورد اظهارات آیت الله خلخالی راجع به تغییر نام خلیج فارس گفت نظر دولت تا وقتی که تغییر نکند همان خلیج فارس است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eXTReMe Tracker