امارات تنگه هرمز را دور زد

طرح احداث خط لوله استراتژیک حبشان – فجیره (Habshan–Fujairah) امارات متحده عربی که برای دور زدن مسیر ترانزیت محموله‌های نفتی بدون عبور از تنگه هرمز است، بالاخره پس از کش و قوسهای فراوان تکمیل شد و آزمایش نهایی آن بدون مشکل انجام شد.

به گزارش خبرگزاریها این خط لوله آماده بهره‌برداری شده و تا سه ماه آینده با ظرفیت اولیه انتقال روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام به بهره برداری خواهد رسید.وزیر نفت امارات گفته است که راه‌اندازی این پروژه به خاطر مشکلاتی که در آزمایش‌های ابتدایی پیش آمده بود به تاخیر افتاد، اما هم اکنون تست نهایی انجام شده و مشکلی برای راه‌اندازی این پروژه وجود ندارد.

به گفته وزیر نفت امارات، این خط لوله برای متنوع کردن مسیر انتقال نفت صادراتی حوزه خلیج فارس در نظر گرفته شده است. هم اکنون روزانه تا ۱۷ میلیون بشکه نفت، معادل ۲۰ درصد از کل نفت معامله شده در جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند، باریکه‌ای با عرض سی کیلومتر که نفتکشها تنها از سه کیلومتر آن توانایی عبور دارند.

اهمیت خط لوله نفتی حبشان- فجیره که از آن به عنوان پروژه‌ای استراتژیک یاد می‌شود در این نکته است که ایران چندین بار تهدید کرده که در صورا تهدید منافع ملی اش، این تنگه را مسدود خواهد کرد.

این ترفند امارات و نیز ادعای عربستان مبنی بر صادرات نفت از سمت دریای سرخ، نشان دهنده نگرانی از بستن تنگه و پرهیز آنها از رودررویی با ایران و ورود به مناقشات مربوط به تنگه هرمز است.

این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری که نفت خام تولیدی در شرق ابوظبی را از میادین نفتی حبشان و از مسیر شهر ابوظبی و العین به بندر فجیره منتقل خواهد کرد، توسط شرکت (WorleyParsons) طراحی شده و احداث آن در سال ۲۰۰۸ به شرکت چینی (China Petroleum Engineering and Construction Corporation) واگذار شد. هزینه احداث این طرح بیش از سه میلیارد دلار بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eXTReMe Tracker