سالروز آغاز جنگ جهانی دوم

هفتاد و چهار سال پیش دقیقا در چنین روزی، یکم سپتامبر 1939 جنگ جهانی دوم (World War II) آغاز شد.

آلمان با حمله به خاک لهستان در ساعت پنج بامداد آغازگر این جنگ خانمانسوز شد، بریتانیا و فرانسه بدلیل معاهده ای که با لهستان داشتند دو روز بعد وارد جنگ شده و پس از آن شوروی هم به صف متحدین پیوست .

لهستان حدود یکماه از آغاز جنگ به زانو درآمد و ميان روسيه و آلمان قسمت شد. در جريان جنگ جهاني دوم، لهستان بيش از 20 درصد جمعیت خود را از دست داد. بیش از دو نیم میلیون غیر نظامی و حدودا سه میلیون یهودی در این کشور کشته شدند.

بیست و پنج میلیون نظامی و حدود پنجاه میلیون غیر نظامی از کشورهای درگیر جنگ فدای کشور گشایی آلمان نازی شدند. سهم مردم شوروی سابق از این تعداد به تنهایی بیست و هفت میلیون نفر بود.

کنفرانس تهران با شرکت چرچیل، روزولت و استالین سران وقت بریتانیا، آمریکا و شوروی از 28 نوامبر تا اول دسامبر 1943 به صورت سری برگزار شد. هدف کلی این کنفرانس توافق در مورد شرایط جدید و تقسیمات جغرافیایی و سیاسی جهانپس از پایان جنگ جهانی دوم بود.

جنگ در اروپا پس از خودکشی آدولف هیتلر و تسلیم آلمان نازی در هشتم ماه می 1945 پایان یافت، اما در آسیا و اقیانوسیه تا بمباران اتمی هیروشیما (ششم آگوست 1945) و ناگازاکی (نهم آگوست 1945) و بعد آن تسلیم ژاپن در دوم سپتامبر، 1945 ادامه داشت. یعنی جنگ دقیقا شش سال و یک روز بطول انجامید.

بمباران اتمی دو شهر مهم ژاپن ناکازاکی و هیروشیما توسط بمب افکن های آمریکایی که بیش از دویست هزار نفر را در چند ثانیه نابود کرد، از پی‌آمدهای بزرگ منفی این جنگ محسوب می‌شود. این اولین کاربرد سلاح‌های هسته‌ای در تاریخ بشر بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eXTReMe Tracker