چند خطی برای والیبال


امیر افشار – تورنتو
از وقتی خودم را به یاد دارم، پی گیر خبرهای ورزشی بودم. فوتبال ورزش اولم بود و البته هنوز هم هست. چرایی اش را نمیدانم، اما دوستش دارم، کشتی، بسکتبال، تکواندو، وزنه برداری، تنیس چه روز میز آن و جه روی زمینش، هاکی، اتوموبیلرانی، مشت زنی و الیته والیبال را هم همواره دنیال میکنم.

سالهایی دور در دوران دبیرستان و اوایل دانشگاه در کنار فوتبال به والیبال هم بطور شدیدی علاقمند شده بودم، بخصوص نسل والیبالیست های مازندران و البته گنبد. ستاره هایی چون حبیب کوزه لی، نوری همتی، خلیل آزمون، محمد شعبانپور، بای محمد دوجی، سعید حجازیان و غیاث الدین صحنه و … در والیبال ایران قدرت نمایی می کردند، البته تاکید میکنم در ایران نه در جهان و حتی آسیا.

چند باری هم برای تماشای والیبال به ورزشگاه رفتم و تنی چند از ستاره های آنروزها را از نزدیک دیدم، عزیز پرتوی، ارسلان درگاهی، برادران نائینی، محمد مستوفی، بهنام جلوه، قاسم تاجری، علی موذن، بهمن سلطانی و احمد لاهوتی و تعدادی دیگر که به یاد ندارم. همه و همه این اسامی که نام بردم در آن روزگار بهترین های دوران خود بودند، با توانایی هایی مثال زدنی.

سالهای بعد از ابراهیم سن سبلی، ساسان خداپرست و محمدحسین نجاتی شنیدیم، و تا این اواخر که ترکاشوند و بهنام محمودی جهانی و چهره شدند. اما وقتی به دهه نود خورشیدی رسیدیم نهال هایی که مدیریت وقت والیبال و مربیانی ارزشمند چون ایوان بوگانیکف و ستکوویچ در زمان خود کاشته بودند به ثمر نشست.
داورزنی جانشین شایسته یزدانی خرم با آوردن خولیو ولاسکوی نامدار به بهترین نحو به برداشت محصول پرداخت و با رفتن ولاسکو، کواچ نیز از این باغ پر محصول برایمان سبدی رنگارنک از افتخار و عنوان فراهم کرد.

با دیدن اسامی این بازیکنان، جایگاهشان در بین بازیکنان برتر مسابقات جهانی و حضور در بین شش تیم برتر جهان به این نکته پی میبریم که نه یک ستاره بلکه 12 ستاره بی بدیل در قالب یک تیم در حال افتخار آفرینی هستند. تا دقایق یا ساعاتی دیگر ایران در اولین بازی از مرحله سوم مسابقات جام جهانی به مصاف آلمان خواهد رفت، فارغ از هر نتیجه ای که بدست آید باید به تک تکشان هزاران آفرین فرستاد و تبریک گفت.

یاد روزهایی افتادم که تیم ملی والیبال سقف آرزوهایش شکست هندوستان بود تا فقط بتواند در کنار کره و چین و ژاپن در بین چهار تیم برتر قاره باشد و من طرفدار والیبال بودم و اما امروز به فکر حضور در بین چهار تیم برتر جهان هستیم و البته حق مسلم این تیم هم میدانیم که بر بلندای والیبال جهان بایستند و من اینبار با افتخار طرفدار والیبال هستم. امیدوارم این نسل آغازگر این موفقیت ها باشند و پایانی برای آنان نبینیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eXTReMe Tracker